Yeni Turgutlu Gazetesi

MESOB, CRAFT İSTANBUL’da MANİSA’yı TANITTI

MESOB, CRAFT İSTANBUL’da MANİSA’yı TANITTI
Avatar
Sertaç Akkul( sertacakkul@hotmail.com )
212 views
11 Kasım 2019 - 16:41

Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’na Manisa Damgasını vurdu. Craft İstanbul’un açılışı Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçurmak, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK Yönetim, Denetim Kurulu Üyeleri, Birlik ve Federasyon Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşirken, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Olgunlaşma Enstitülerinin öğretim kadroları ve öğrencileri, TESK, Kalkınma Ajansları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı GES İşletmesi, AKG Anadolu Kültür Girişimi, yerel yönetimlerin el sanatları ile ilgili bölümleri, el sanatları ile uğraşan vakıf ve dernekler fuarda yer aldı.

Fuarın Manisa’nın tanıtımına büyük katkısı olduğunu belirten MESOB Başkanı Hasan Geriter, “Fuarda; Rusya, Sudan, Türkmenistan, Kore, Endonezya gibi ülkelerden yabancı katılımcıların yanı sıra, Türkiye’den unutulmakta olan geleneksel meslekler ve ustalar için ulusal ve uluslar arası alanda tanıtım desteği ve el sanatlarının yeniden hayat bulması sağlandı. Manisa esnaf ve sanatkarlarını temsilen yer aldığımız fuarda, ilimizin kültürel mirası kapsamındaki el sanatları ürünlerimiz olan Demirci halısı, Demirci çanları, Turgutlulu Etem Usta’nın körüklü çizmesi, at arabası, semer, keçe, Manisa bezi gibi ürünlerimiz sergilendi” dedi.

Turgutlu Madeni ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve MESOB Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Ulaş Fuar süresince Manisa’nın tanıtımında etkin rol oynarken, “Binlerce ziyaretçiye Manisa’nın tarihini ve el sanatlarını tanıtma fırsatı bulduk. Manisa’nın tarihini aktarırken, unutmaya yüztutmuş mesleklerin ürünlerini de sergiledik. İlçemizin simgesi haline gelen Etem Usta’nın Körüklü Çizmesinin de Manisa standında ençok ilgi görenler arasında olması bizleri ayrıca gururlandırdı.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.