Yeni Turgutlu Gazetesi

TURGUTLU ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI GÖKHAN YÖRÜYEN “HALK OTOBÜSÇÜLERİ ve KAMYONCU ESNAFINA VERİLEN DESTEK ARTIRILMALI”

TURGUTLU ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI GÖKHAN YÖRÜYEN “HALK OTOBÜSÇÜLERİ ve KAMYONCU ESNAFINA VERİLEN DESTEK ARTIRILMALI”
Avatar
Sertaç Akkul( sertacakkul@hotmail.com )
174 views
25 Kasım 2019 - 15:21

Turgutlu Şoförler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan YÖRÜYEN, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile halk otobüsçülerine ve kamyoncu esnafına verilen desteklerin artırılması gerektiğini belirtti. YÖRÜYEN; “Art arta yapılan zamlarla birlikte artan mazot fiyatları halk otobüsçü esnafımızın belini büküyor. Halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen devlet desteği yeterli değil. Ücretsiz seyahat kapsamında yapılan gelir desteği ödemesinin yürürlüğe girdiği 2016 yılının başından bu yana mazot fiyatları yüzde 80’in üzerinde artış gösterdi. Ancak halk otobüslerine verilen destek, o tarihten bu yana yalnızca 2018 yılında yüzde 33 artırıldı. Halk otobüsçü esnafımız maliyetini karşılayamıyor. Verilen devlet desteği şoförün çay parasına bile yetmiyor. Bu destekler günümüz şartlarına göre güncellenerek otobüs başına değil, ücretsiz taşınan yolcu başına verilmeli.

ÜCRETSİZ YOLCULARIN BEDELLERİ MAKUL SEVİYEDE KARŞILANMALI

Mazot fiyatları ve giderler artınca halk otobüsçü esnafımıza ücretsiz yolcu başına aylık olarak verilen destek yetersiz kaldı. Desteğin verilmeye başlandığı 2016 yılının başında Ankara’da 3,52 ve İstanbul’da 3,47 olan mazot, şu anda Ankara’da 6,56’dan İstanbul’da 6,46’dan satılıyor. Gün geçmeden akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam geliyor ancak halk otobüslerine verilen destek, yalnızca bir kez, yüzde 33 oranında artırıldı. Mazot fiyatlarının son üç yılda yüzde 80’in üzerinde arttığı göz önünde bulundurulursa halk otobüslerine verilen devlet destekleri kesinlikle artırılmalı. Ücretsiz taşınan yolcuların bedelleri makul seviyede karşılanmalı ki halk otobüsçü esnafımız mağdur olmasın.

DESTEKLER OTOBÜS BAŞINA DEĞİL YOLCU BAŞINA OLMALI

65 yaş ve üstü vatandaşlarımız, öğrenci, öğretmen, engelli ve polis memuru gibi yolcuları ücretsiz ve indirimli taşıyan halk otobüslerine bu yolcular için İstanbul ve Ankara’da 1330 TL, diğer büyükşehirlerdeki halk otobüslerine 1000 TL ve büyükşehir olmayan illerdeki halk otobüslerine 800 TL destek veriliyor. Otobüs başına aylık olarak verilen bu destekler günümüz şartlarına göre artırılmalı ve yolcu başına hesaplanmalı ki hizmette aksama yaşanmasın. Öte yandan cep yakan akaryakıt fiyatlarına karşı halk otobüslerine ticari akaryakıt verilmesi gerekir. Otobüsçü esnafımız ücretsiz yolcuları taşıyıp kamu görevini yürütürken yakıt indirimi ve benzeri teşvikleri bekliyor.

KAMYONCU ESNAFI DESTEK BEKLİYOR

Geçtiğimiz yıldan bu yana maliyetlerinde ciddi bir artış olan kamyoncu, nakliyeci esnafımızın desteğe ihtiyacı var. Tarımda, sanayide, balıkçılıkta verilen destekler gibi kamyoncu, nakliyeci esnafımıza da ayakta kalabilmesi için özellikle akaryakıtta destek sağlanmalı.

KAMYONCU VE NAKLİYECİ ESNAFININ DESTEKLENMESİ LAZIM

Uzun zamandır nakliyeci, kamyoncu esnafımız mazot parasına iş yapmak zorunda kaldığı için ayakta durmakta zorlanıyor. Çiftçiye, balıkçıya, sanayiciye ve birçok sektöre destek verildiği gibi kamyoncu ve nakliyeci esnafımıza da destek verilmeli. Kamyoncu esnafımızın maliyetlerinin son dönemde yüksek oranda artması en çok bizim esnafımızın belini büküyor. Bununla birlikte özellikle büyükşehirlerde kamyon ve tırlar için garajların olmaması da büyük eksiklik. ülkemizde taşımacılığın yüzde 94’ü karayolu ile yapılmaktadır. Maliyet kaleminde en büyük pay akaryakıtın. Bu yüzden ticari akaryakıt başta olmak üzere destek verilmesi kamyoncu ve nakliyeci esnafımıza nefes aldıracaktır. En önemlisi mutlaka akaryakıtta indirime girilmelidir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.