Yeni Turgutlu Gazetesi

MHP Grup Başkanvekili Akçay’dan İP’e “başkanlık sistemi” tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Akçay’dan İP’e “başkanlık sistemi” tepkisi
Sertaç Akkul( sertacakkul@hotmail.com )
26 Haziran 2020 - 11:51

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne “Ne idiği belirsiz” diyen İP İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican’a tepki göstererek “İki yıldır öğrenemediyseniz o sizin noksanlığınızdır.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP Grup Başkanvekili Akçay ile İP İstanbul Milletvekili Andican arasında “başkanlık sistemi” tartışması yaşandı.

Andican’ın “Bu ne idiği belirsiz başkanlık sisteminden bir an önce kurtulmalıyız.” demesi üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Akçay, Andican’a, “İki yıldır öğrenemediyseniz o sizin noksanlığınızdır.” karşılığını verdi.

Akçay, 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile yönetimde istikrar, temsilde adalet ilkesi, güçlü hükümet ve güçlü Meclisin tahakkuk ettiğini hatırlattı.

– “Somut verileri görmezlikten gelemeyiz”

“Somut verileri görmezlikten gelemeyiz.” diyen Akçay, “Meclis fonksiyonunu, etkisini yitirdi.” gibi değerlendirmelerin, temelsiz ve geçersiz olduğunu belirtti.

Akçay, 24 Haziran 2018 seçimleriyle oluşan Meclisin, tarihinin en yüksek temsiliyet oranına kavuştuğunu, şu anda vatandaşın oylarının yüzde 95’inin TBMM’de temsil edildiğini vurguladı.

Meclisin 11 siyasi parti, 5 parti grubu ve 6 bağımsız milletvekiliyle çoğulcu bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Akçay, “Uzlaşmacı bir Meclise sahibiz. Kanunlar, partiler arasındaki birtakım uzlaşma girişimleri ve yapılan ittifaklarla kabul ediliyor. Vatandaş sandığa gittiğinde yürütmeyi ayrı, yasamayı ayrı seçti ve kuvvetler ayrılığı da tahakkuk etti. Bir meclisin demokratik, fonksiyonel, etkili olduğunu başka hangi faktörler gösterir? Yüksek temsiliyet, çoğulculuk, uzlaşmacılık ve kuvvetler ayrılığı. Meclisimizde somut bir gerçek olarak, şu anki bulunduğumuz Meclisin ortamını da lütfen inkar etmeyelim. Bu somut gerçekleri bilerek ve bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin parametrelerine göre siyaset yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Söylediklerim tamamen matematiksel gerçekler.” dedi.

Fetö terör örgütüyle ancak OHAL düzenlemesiyle mücadele edilebileceğini söyleyen MHP’li Akçay şunları kaydetti:“15 Temmuz hain Fetö darbesi bir fırsata çevrilmemiştir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti, millet ve devlet olarak gerekli refleksi göstermiştir. Aynı zamanda, OHAL anayasal ve hukuki bir düzendir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil edilen millî iradenin kabulüyle gerçekleşmiştir. Ayrıca, 15 Temmuz hain darbe girişimine ve Fetö’nün bütün alanlara nüfuzuna ancak OHAL düzeniyle mücadele edilebilirdi.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.