Yeni Turgutlu Gazetesi

Kocatürk’lü BERRİN OĞUZ Dünya Birincisi

Kocatürk’lü BERRİN OĞUZ Dünya Birincisi
Sertaç Akkul( sertacakkul@hotmail.com )
23 Ekim 2020 - 15:35

Manisa Turgutlu Özel Kocatürk Okulları 2. sınıf öğrencisi Berrin Oğuz, dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli ‘Uluslararası Caribou Matematik’ yarışmasında dünya birincisi oldu.

         
         
20 ülkenin katılım gösterdiği ,Türkiye’nin 43 farklı okulundan katılan 2914 kişinin arasından yaşıtlarını geride bırakarak birincilik elde eden Berrin OĞUZ, Turgutlu’yu gururlandırdı.

Matematik başarısını her alanda gösteren öğrencinin Satranç Turnuvalarında da Manisa ve Türkiye dereceleri bulunuyor.

İngilizce dilinde matematik soruları çözerek birincilik elde eden Oğuz; matematiği çok sevdiğini belirtirken, okulunda iki yabancı dil ile eğitim görüyor olmasının bu sınavda etkili olduğunu ifade etti. Başarılı öğrenci bu başarısında emeği geçen ailesi, öğretmenleri ve okuluna teşekkür etti.

Caribou Matematik Yarışması Nedir?

 CaribouMatematik, öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli, online olarak düzenlenen bir yarışmadır.

 2, 3/4, 5/6, 7/8, 9/10 ve 11/12 sınıf seviyelerine göre 6  farklı yarışmalar düzenlenmektedir.Okul yılı boyunca 6 kez düzenlenir. Her öğrencinin Caribou Kupası’ndaki sıralaması, 6 yarışmadan en iyi 5’inde ki performansına göre belirlenir. Bir sonra ki yarışma 11-12 kasım ,yarışmaya katılacak olan öğrencilerimize başarılar diliyoruz.


Bu projenin hedefleri:

  • Matematik bulmacalarının eğlenceli olabileceğini ve matematik yarışmalarında etkileşimli sorularla yarışmanın heyecan verici olduğunu göstermek.
  • Tüm öğrencilere uygun çok çeşitli zorlu matematik etkinlikleri sağlayarak öğrencinin problem çözme tekniklerini geliştirmek.
  • Öğrencileri, bir soru hatırlamadıkları bir teknik veya formüle ihtiyaç duyduğunda okul matematiğine geri dönmeye motive etmek.


Dünya Birinciliği ve Bölge Dereceleri Alan Öğrenciler Törenle Ödüllerine Kavuştular

Yarışmada farklı sınıf gruplarından öğrenciler Dünya çapında binlerce öğrenci ile yarışarak başarı elde ederek bölge dereceleri de aldılar.
Bölge 1.si 8.sınıf öğrencisi Kaan Emre Cengiz
Bölge 2.si 3.sınıf öğrencisi Mustafa Yiğit Doğru
Bölge 2.si 2.sınıf öğrencisi Deniz Boran Çiçek
Bölge 2.si 8.sınıf öğrencisi Ege Ser
Bölge 2.si 5.sınıf öğrencisi Duru Özden
Bölge 3.sü 3.sınıf öğrencisi Alperen Dinçel
Bölge 3.sü 7.sınıf öğrencisi Osman Saim Batı

Başarılı öğrencilere, Kocatürk Okulları Turgutlu Kampüsünde düzenlenen görkemli tören ile Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürü Harun Tutak, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Evren Erbaş Ser ve Turgutlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Çamlıbel hediyelerini ve başarı belgelerini takdim ettiler.

Turgutlu Kocatürk Okulları Kampüs Müdürü Gülay Engin, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri gösterdikleri başarılar için kutlarken, yeni eğitim öğretim dönemine üstün başarılarla başlamış olmaktan büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.